W Polsce istnieje kilka sklepów zarówno online jak i stacjonarnych, w których możemy otrzymać fachową pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu. Jednak popularność inline skatingu sprawiła, że coraz więcej sklepów „ogólnosportowych” posiada w swojej ofercie rolki, jednak ich załoga nie posiada odpowiedniej wiedzy, aby je poprawnie dobrać do potrzeb klienta. Ponadto ludzie często, kuszeni niską ceną, kupują swoje wymarzone buty na kółkach w sklepach online bez jakiegokolwiek wcześniejszego kontaktu ze sprzedawcą. To właśnie w takich miejscach, laicy najczęściej popełniają błędy przy zakupie rolek.

Jeśli już zdecydujecie się na zakup rolek w sklepie gdzie na próżno szukać fachowej obsługi, lub znaleźliście jakąś ciekawą cenowo ofertę w internecie – zapoznajcie się z poniższymi punktami, aby nie popełnić najczęstszych błędów!

Wybór rozmiaru

Kupując przez internet pamiętajcie o tym, że bez względu na to, gdzie kupicie i jaki sposób wysyłki wybierzecie – zawsze macie prawo zwrotu towaru w terminie 14 dni od daty otrzymania przesyłki.

TEGO NIKT NIE MOŻE WAM ODMÓWIĆ.

Należy jednak pamiętać, że towar nie może być używany, aby był możliwy jego zwrot – więc przymiarka w domu, na dywanie, nie ma mowy o jazdach próbnych. Pudełka też nie traktujcie siłowo. Niestety, zgodnie z prawem, zakupy stacjonarne nie podlegają prawu zwrotu – chociaż wiele sklepów je przyjmuje – ale o to warto zapytać przed zakupem.

Rolki w sklepie stacjonarnym, oraz sprzęt kupiony online, który dotarł do nas do domu zawsze mierzymy tak samo:

  • zapięte i zasznurowane. Bardzo często rolki mierzone są rozsznurowane i rozpięte, co jest ogromnym błędem. Rozmiar wydaje się lekko za duży ale finalnie w miarę OK. Wychodzimy pojeździć, dopinamy rolki, sznurujemy – co powoduje cofniecie się całej stopy – i nagle okazuje się, że mamy rolki o 1-2 rozmiary za duże.
  • zawsze obie. Wiele osób w pośpiechu, siedząc w sklepie, wrzuca na jedną nogę rolkę, nie zapina, nie sznuruje, szybko ocenia i wybiera z zakupami do domu. Lub mierzy w domu jedną rolkę, wychodzi na przejażdżkę i nagle okazuje się, że o ile na lewej nodze wszystko ładnie leży o tyle w prawej nie jesteśmy w stanie wytrzymać dłużej niż 20 minut ponieważ czujemy ucisk. A rolki są już używane i nie możemy ich zwrócić. KAŻDY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE MA DWIE RÓŻNE STOPY – dlatego zawsze mierzymy obie rolki – a do tego oczywiście zawsze zapięte i zasznurowane
  • na stojąco w pozycji, w której będziemy się na nich poruszać. Mierzenie rolek w pozycji siedzącej to najczęstszy błąd podczas dobierania rozmiaru. Na rolkach jeździmy w pozycji stojącej, z ugiętymi nogami i mocnym naciskiem piszczeli na język w bucie. W takim ustawieniu ciała nasza stopa maksymalnie się cofa, dzięki czemu możemy świadomie ocenić czy dany rozmiar nam odpowiada czy nie.

Nie sugerujmy się rozmiarem butów, jakie nosimy. Zarówno różni producenci obuwia, jak i producenci rolek, mają własne tabele rozmiarów, w których podają punkt odniesienia tzw. mondo point. Do tego dochodzi kwestia konwersji rozmiarów z US czy GB na EU, która daje bardzo często „połówki”, a producenci i tak zaokrąglają je do pełnych rozmiarów. W efekcie, rolki EU42 jednej firmy mogą być wielkości niemal EU44 innej! Podobnie z butami. Można chodzić w butach trekkingowych w rozmiarze EU43 i 1/3, a jeździć w rolkach EU42.

UWAGA! Cena nie czyni cudów. Jeśli znajdziecie w internecie swój wymarzony model rolki, w mega promocji ale o 3 rozmiary za duży – to nawet w tej cenie będzie on za duży, jazda w nim będzie tragiczna i może spowodować poważne kontuzje!

Wybór modelu

Wybór rolek zawsze powinniśmy rozpocząć od określenia rodzaju sprzętu, jakiego potrzebujemy, a dopiero później skupiać się na modelu. Rodzaj, czyli do czego potrzebujemy rolki. Czy to jest sprzęt do sporadycznej jazdy rekreacyjnej? Czy to jest sprzęt dla kogoś kto planuje jazdę na kubeczkach? A może jednak potrzebujemy rolek do pokonania maratonu? Podstawą dobrego zakupu jest świadomość, co będziemy na tych rolkach robić i czy wybrany model spełni nasze oczekiwania.

Dziewczyna jeździ freestyle slalom na rolkach HC Evo
Slalom na rolkach HC Evo

Bardzo częstym błędem, szczególnie podczas zakupów w samoobsługowych sklepach sportowych, jest zakup rolek na podstawie wyglądu. Ile to już osób, szczególnie mężczyzn, wyszło ze sklepu z rolkami do jazdy agresywnej, ponieważ ładnie wyglądały – a finalnie korzystało z nich jak z rolek do jazdy rekreacyjnej. Twardy i ciężki but, kółeczka 58mm (jeszcze gorzej, gdy w ustawieniu antirocker) i początkująca osoba, która próbuje w miarę dynamicznie pokonać parkowe ścieżki. Recepta na szybkie zniechęcenie się do jazdy na rolkach. Tragedia!

Innym, bardzo dobrym przykładem jest zakup najtańszych rolek, bez względu na ich przeznaczenie, pomimo że mamy w planach starty w maratonach lub np. grę w hokeja z kolegami na osiedlu. I kończymy z super miękkim, wyginającym się na wszystkie strony butem z kółkami, które ani nie pozwalają nam rozwinąć dużej prędkości a przy pierwszym hokejowym hamowaniu pękają na pół.

Jeśli nie wiecie, jakiego rodzaju rolki kupić – skonsultujcie swój zakup np. ze sprawdzonym instruktorem ze szkółki. Instruktor w przeciwieństwie do sprzedawcy w sklepie, będzie Was prawdopodobnie spotykał w wybranych rolkach na zajęciach dość często i nie pozwoli sobie na to abyście wybrali zły sprzęt – będzie to problem również dla niego. Innym sposobem jest kontakt mailowy czy telefoniczny z profesjonalnym sklepem rolkowym gdzie otrzymamy dokładnie informacje jakiego sprzętu potrzebujemy.

A NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM jest zakup sprzętu stacjonarnie w sklepie, który zna się na rzeczy, a sprzedawcy w nim pracujący chętnie i fachowo pomogą.

Potrzebna jest świadomość tego, do czego potrzebujemy rolek i jakie one mają cechy, dla przykładu:

  • rolki do rekreacyjnej, sporadycznej jazdy po parku – lekki i wygodny but, w miarę krótka i zwrotna szyna, małe kółka aby nie rozwijać zbyt dużej prędkości i stać nisko na ziemią
  • rolki do slalomu – bardzo sztywny but dający super wsparcie dla stawu skokowego, klamra na podbiciu, krótsza szyna z ustawieniem banan, wąska konstrukcja w okolicy palców

Określenie naszych preferencji zminimalizuje szanse na zakup rolek, które nie sprawią nam przyjemności z jazdy i będą wyrzuconą w błoto kasą.

No dobrze – ale jaki model wybrać?

Przede wszystkim model firmy, która profesjonalnie zajmuje się produkcją rolek.

Popularność każdego sportu powoduje wysyp tanich marek produkujących bardzo słabej jakości sprzęt do uprawnia danej dyscypliny. Tego typu sprzęt nie dość że jest fatalnej jakości, to pojawiają się problemy z dostępnością części zamiennych (chociażby zgubionej podczas jazdy śrubki) czy serwisem (dziwne, niestandardowe, zintegrowane elementy).

Zakup modelu firmy produkującej rolki od wielu lat to nie tylko gwarancja jakości, ale również tego że sprzęt został przetestowany i zaprojektowany z myślą o osobach poważnie traktujących ten sport – co przekłada się na komfort i BEZPIECZEŃSTWO jazdy.

W tym miejscu nalegamy, aby nie „napalać się” na konkretną markę tylko dlatego, że jest popularna lub polecana przez znajomych. Dlaczego? Bo może się okazać, że jej rolki do stylu jazdy, w jaki celujemy, zwyczajnie nie będą nam odpowiadać. Jeden but może być dla danej osoby najlepszy na świecie, a dla innej – porażką.

Rolki Powerslide Imperial Fluor
Powerslide Imperial One – świetny model freeskate, jednak dla wielu osób zdecydowanie zbyt wąski.

Odradzamy zaciąganie opinii na różnego rodzaju grupach w internecie – na pytanie jakie rolki kupić od razu pojawiają się konkretne odpowiedzi osób posiadających dany sprzęt, bez wcześniejszego rozeznania się chociażby nawet do czego te rolki mają być.

Nie ma sensu zdawać się na opinię znajomych, którzy jeżdżą w jednym modelu rolek – bo nawet, jeżeli mają dobre chęci, a rolki które posiadają, są w porządku, to przecież najpewniej nie mają budowy stopy dokładnie takiej samej jak Wy.

Nie zrozumcie tego źle – warto czerpać z doświadczenia innych rolkarzy, jak najbardziej, jednak muszą być to osoby doświadczone. Takie, które swoje opinie podpierają racjonalną argumentacją, mówią, co im się w danym modelu podoba, co nie, mają punkt odniesienia bo uprawiają ten sport od dłuższego czasu, jeździli w co najmniej kilku modelach rolek i nabyli pewnej wiedzy bazując na własnych doświadczeniach.

Jeśli chcemy zapytać jakie rolki kupić – pytajmy sprawdzonych „w boju” osób, które na takie pytanie odpowiadają często i na własnej skórze odczuwają efekty odpowiedzi – POLECAMY instruktorów sprawdzonych szkółek i PRZEDE WSZYSTKIM pracowników sklepów, które specjalizują się w sprzedaży sprzętu do inline skatingu. To zawsze najpewniejsze źródło informacji.

Kupię najtańsze bo nie wiem czy mi/jemu/jej się spodoba

Zdajemy sobie sprawę – szczególnie w przypadku dzieci – że w dobie dużej popularności jazdy na rolkach, sporo osób chętnie chciałoby spróbować tej aktywności, ale wydatek rzędu 700-1000 złotych jest dość duży w przypadku „nie wiem czy mi się spodoba”.

Dlatego polecamy:

  • profesjonalne wypożyczalnie sprzętu, w których za nie wielką kwotę pożyczymy sobie porządne rolki i zasmakujemy jazdy.
  • zakup używanego, ale dobrej klasy sprzętu.

Niestety – prawda jest taka – że jeśli 80kg mężczyzna, wysportowany, zakupi w markecie rolki za 200 złotych na spróbowanie – to jest 99% szansy ŻE MU SIĘ NIE SPODOBA.

Podobnie w przypadku dzieci. Jeśli ubierzemy dziecko w klikające rolki z plastikowymi kółkami, kompletnie nie trzymające kostki, kupione z kaskiem i ochraniaczami za 150zł to gwarantujemy, że jazda zakończy się już na etapie ubierania.

Jazda na rolkach to sport, który rozpoczęty w dobrym sprzęcie, pod okiem dobrego instruktora, w 9 na 10 przypadków zostaje na stałe w sportowym menu każdej osoby.

Dochodzi także aspekt psychologiczny. Jeżeli wiesz, że stać Cię na dany przedmiot, ale wybierzesz jego tańszy, niższej klasy odpowiednik, niemal gwarantowane jest, że nie będziesz cieszyć się z zakupu. Może to wydawać się głupie, ale zadowolenie z wyboru rolek szczególnie na początku odgrywa bardzo dużą rolę w zadowoleniu z samej jazdy i chęci do niej.

Zakup markowych, droższych, lepszej klasy rolek to także …oszczędność. Tak! Części eksploatacyjne takie jak koła czy łożyska będą zużywać się dużo wolniej, jak i cała reszta rolki. Przyzwoite koła do jazdy rekreacyjnej, w najpopularniejszym rozmiarze, czyli 80 mm, to wydatek minimum 150 zł. Te w rolkach kosztujących niewiele więcej zużyją się na tyle szybko (przy regularnej jeździe kwestia tygodni), że ten wydatek czeka nas wcześniej, niż później. Jeżeli wkręcimy się w jazdę na rolkach na dobre, wybierając sprzęt markowy, nie czeka nas z kolei szybki wydatek ma kolejną parę.

No i koniec końców – dobrej klasy rolki w przystępnej cenie, zwłaszcza w środku sezonu, to towar wysoce poszukiwany. Serwisy aukcyjne są zalane ofertami sprzedaży tanich rolek no-name, które tam „wiszą” i rzadko kiedy ktoś je kupuje. Jeżeli można kupić taki model za 180 zł nowy, to raczej niewielu się skusi, żeby kupić za powiedzmy 120 zł z drugiej ręki.

Z kolei używane, dobre rolki, zwłaszcza mało zużyte, znikają bardzo szybko, nawet jeżeli upust w stosunku do ceny sklepowej nie jest kolosalnie duży. Dlatego, jeżeli (jakimś cudem) jazda na rolkach się nam NIE spodoba, to dużo łatwiej odzyskamy znaczną część włożonych w zakup pieniędzy, sprzedając je.

Kupię większe, będą na dłużej

ROLKI, ABY SPEŁNIŁY SWOJĄ ROLĘ, NIE MOGĄ BYĆ ZA DUŻE! Tak jak buty na narty, rozmiar rolek musi być tak dobrany aby jazda w nich była komfortowa, bezpieczna oraz:

  • nie występował żaden ucisk w bucie
  • podczas jazdy nasza pięta nie podnosiła się do góry
  • stopa i staw skokowy muszą być stabilnie umieszczone w rolce aby podczas jazdy nie wykonywały zbędnych ruchów narażających nas na kontuzje

NIE MA FIZYCZNEJ MOŻLIWOŚCI, aby w za dużych rolkach nasza jazda (czy naszego dziecka) była bezpieczna.

Co więcej: zbyt duże rolki wcale „nie będą na dłużej” ponieważ „latająca” stopa/kostka w bucie bardzo szybko zniszczy jego wnętrze – tak samo jak chodzenie w za dużych lub rozsznurowanych butach + spowoduje minimum obtarcia.

Dla dzieci i ich rosnących stóp stworzono regulowane rolki, w których but rozsuwany jest w zakresie od 3 do 5 rozmiarów – dzięki czemu najmłodsi rolkarze cały czas mogą korzystać z rolek w swoim rozmiarze, a rodzice nie muszą co kilka miesięcy kupować nowego sprzętu dla swoich pociech.

UWAGA: osoby dorosłe nie powinny sięgać po rolki dla dzieci. Nawet, jeżeli pasują rozmiarem. Rolki dziecięce dostosowane są do wagi maksymalnie 60 kg, a wiele modeli do mniejszej. Nie oznacza to, że np. drobna kobieta może w takich rolkach jeździć, bo osoba dorosła ma dużo więcej siły w nogach niż dziecko i rolki poddane są proporcjonalnie większym obciążeniom podczas jazdy. Dorosły jeżdżący w rolkach dziecięcych prosi się o uraz, a o pokryciu kosztów leczenia z ubezpieczenia można zapomnieć (tak jak i o gwarancji) bo sprzęt był używany niezgodnie z przeznaczeniem.

Regulowane rolki dla dzieci
Regulowane rolki dla dzieci

NIE MA ŻADNEGO LOGICZNEGO wytłumaczenia zakupu ZA DUŻYCH ROLEK. KONIEC.

Nie wydam na rolki więcej niż na „buty”

Dobry sprzęt sportowy niestety kosztuje. Sensowne buty do biegania to koszt minimum 150-300 złotych – chociaż to i tak ta najniższa półka, w promocji na wyprzedaży. To same buty, zrobione głównie z miękkich i relatywnie tanich materiałów.

Więc logicznie analizując sytuację – rolki składające się z:

  • butów rolkowych (twardsze, sztywniejsze, wyższe)
  • szyn
  • 8 lub 6 kółek
  • 16 lub 12 łożysk
  • części metalowych typu tuleje, osie, wszelkie śrubki
  • bardzo często hamulca
  • klamer i/lub rzepów

NIE MOGĄ KOSZTOWAĆ TYLE CO NAJTAŃSZE BUTY DO BIEGANIA – i trzeba mieć tego świadomość. Aby w pełni korzystać z przyjemności jazdy na rolkach musimy mieć:

  • dobrze dobrany but gwarantujący nam stabilność podczas jazdy
  • szynę, która nie złamie się podczas zeskoku z krawężnika
  • kółka, które nie tylko pozwolą nam na miłą jazdę, ale również nie rozpadną się po przejechaniu kilku kostek brukowych
  • łożyska z tulejkami, które zagwarantują nam odpowiednie kręcenie się kółek dłużej niż przez 1km
  • klamry, które po zapięciu będą trzymać naszą stopę oraz kostkę w stałej pozycji i nie będą się non stop odpinać.

NIESTETY TO WSZYSTKO KOSZTUJE.

Dla przykładu przyzwoity zestaw kółek do jazdy rekreacyjnej z łożyskami – DO ROLEK REKREACYJNYCH – kosztuję w granicach 150-250 złotych.

Ponadto, buty bardzo często powstają od A do Z w jednej fabryce, podczas gdy poszczególne elementy rolek – najczęściej w różnych. Buty, frezowane szyny, koła produkowane w różnych miejscach, łożyska od zewnętrznego dostawcy. Rolki są także większe i cięższe od obuwia sportowego, więc np. 1000 par rolek zajmuje więcej miejsca w kontenerze, niż 1000 par butów. W związku z tym, transport jest droższy, co także ma swoje odbicie w cenie.

Zakładając zakup rolek musimy się nastawić na wydatek adekwatny do sprzętu, który chcemy kupić – szczególnie jeśli celujemy w zakup rolek specjalistycznych np. do freeskate, jazdy szybkiej, agresywnej czy slalomu.

Ja chcę rolki z łożyskami ABEC 9 i kółkami 85a

Nie ma chyba nic gorszego i głupszego, niż wybór modelu rolek na podstawie tego jakie „abeki” mają lub jak twarde kółka są zamontowane. Dlaczego?

Co oznacza Abec – polecamy przeczytać ten artykuł

Co oznacza twardość kółek – z kolei polecamy przeczytać ten

Po zapoznaniu się z powyższymi artykułami wiemy już, że „abek abekowi” nie równy, podobnie jak kółka o twardości 85a w rolkach za 150 złotych będą zachowywać się zupełnie inaczej, niż kółka o twardości 85a w rolkach za 800 złotych.

Dlatego nie dajcie się złapać w pułapkę promocyjną i NIGDY nie wybierajcie rolek tylko dlatego że na szynie nadrukowano napis: ABEC 9 i kółka 85a. ZWŁASZCZA ze względu na ABEC – to równie nonsensowne, jak rozpatrywanie prędkości napędu płyt jako istotnej cechy laptopa.

POWAŻNI producenci rolek w danej półce cenowej stosują najlepsze rozwiązania jeśli chodzi o kółka i łożyska, które pozwolą zachować dany model w danym przedziale cenowym – i tego nie przeskoczymy. Jeśli kupimy rolki za 500 złotych firmy produkującej sprawdzony sprzęt to mam pewność że zamontowany tam ABEC 5 to porządne łożyska a kółka o twardości 80a będą się dobrze toczyć i spełnią nasze wymagania co do wytrzymałości.

Jeśli natomiast kupimy rolki za 250 złotych z łożyskami ABEC 9 i kółkami o twardości 85a to GWARANTUJEMY, że prędkość jaką na nich osiągniemy (o ile pozwoli na to wyginający się but) daleka będzie o szybkości toczenia się dobrych łożysk ABEC 9, a kółka dalekie będą wytrzymałością od sprawdzonych modeli o twardości 85a. A do tego dochodzą jeszcze parametry takie jak przyczepność czy odbicie (przekłada się na to, jak szybko pojedziemy).

Podsumowując

Jeśli planujemy zakup rolek i chcemy uniknąć najczęstszych błędów to skorzystajmy z fachowej pomocy pracowników sklepów, które specjalizują się w sprzedaży rolek. Jeśli natomiast z jakiś powodów nie mamy takiej możliwości to pamiętajmy o:

  • Wyborze rolek przeznaczonych do tego, co chcemy w nich robić.
  • Wyborze modelu firmy, która zajmuje się głównie produkcją rolek i zagwarantuje nam odpowiednią jakość.
  • Niesugerowaniu się nadrukami promocyjnymi na rolkach, które sugerują nam użycie super szybkich łożysk i super wytrzymałych kółek w cenie najtańszych butów do biegania.
  • Rozsądnym podejściu do kwestii finansowej i jeśli nie stać nas na zakup porządnego sprzętu – pochylmy się na zakupem rolek używanych lub skorzystajmy z wypożyczalni lub np. zakupu na raty. Nie testujemy na sobie i naszych dzieciach rolek w cenie najtańszych butów.
  • Poświęćmy odpowiednią ilość czasu na poprawne przymierzenie rolek i NIGDY nie kupujmy za dużego sprzętu!

Zakup rolek, podobnie jak i zakup roweru, butów narciarskich czy butów do biegania to nie jest łatwa sprawa. Ale zakup odpowiedniego sprzętu to gwarancja setek przejechanych kilometrów z uśmiechem na twarzy.

Jeżeli chcecie dokonać zakupu rolek przez Internet – naturalnie polecamy sklep partnerski serwisu, Bladeville.

Tekst autorstwa Szyszki (gościnnie!).